Jūsu teikums

Turpinot alkoholisma tēmu...

Labdien, turpinot iesākto alkoholisma tēmu - vai tad, ja alkohols jau ir kā problēma vienam no ģimenes, palīdzība būtu nepieciešama arī pārējiem ģimenes locekļiem? Ko darīt ar bērniem, kuri nelūdz palīdzību, bet cieš? Bērni, pusaudži, parasti pārdzīvo klusējot, kā "izvilkt" klusējošo jaunieti realitātē? Ar cieņu, Anita.

Labdien, Anita!

Jautājums ir apjomīgs, un varētu būt pat vairākas atbildes.

Ja kāds ģimenē ir alkoholiķis, vai cieš visi? Principā, jā. Jebkura problēma, kas skar vienu, kaut kādā veidā apgrūtina ģimeni kopumā. Par to, cik lielā mērā situācija ir traumatiska, bet palīdzība - neatliekama, var spriest tikai iepazīstot konkrēto situāciju. Alkoholisms, tieši tāpat kā citas nelaimes ģimenē, var būt tik izteikti saistīts ar attiecību problēmām, ka ir vērts pārdomāt arī to, vai konkrētajā gadījumā meklēt individuālu vai ģimenes psihoterapiju.

Dažāda vecuma bērni var ciest vecāku vai citu tuvinieku dzeršanu nesūdzoties dažādu pārdzīvojumu dēļ. Tie var būt gan pamatotas bailes no vardarbības, gan kauns un vēlēšanās noslēpt īstenību apkārtējiem, gan, piemēram, cerības pašam (pašai) izlabot vecāku iepriecinot to ar savu rīcību; vai arī centieni izbēgt no zaudējumiem, kas paredzami līdz ar vecāka tiesību atņemšanu; vai vēl kaut kas cits. Ko darīt? Pirmkārt, cik tas izdodas, saprast, kādēļ bērns vai pusaudzis klusē; kāda palīdzība būtu visvairāk vajadzīga; un kāda palīdzība ir faktiski iespējama. Jārēķinās ar to, ka “vilkšana” ir riskanta, ja otrs to izjūt kā palīdzēšanu pret paša gribu. Svarīga ir patiesa saprašanās starp pusaudzi un palīdzētāju.

Der atcerēties arī par Krīžu vai Uzticības tālruņiem, piemēram:

http://www.bernutalrunis.lv/lv/psihologiska_palidziba/

http://www.skalbes.lv/

Mieru un atvieglojumu vēlot, Viktors