Saruna. Ceļš

Par Šandoru Ferenci (1873-1933)

1873. gada 7. jūlijā, Miškolcā (Ungārija) ir dzimis Šandors Ferenci, viens no izcilākajiem psihoanalīzes pamatlicējiem. Ferenci dramatiskais mūžs un viņa ieguldījums gan psihoanalīzes teorijā, gan tās klīniskajā praksē ir tik bagātīgs un pretrunīgs, ka to grūti ietvert īsu uzziņu rindkopās. Psihoanalītiķis Aksels Hofers (Hoffer, 1993) raksta par Z.Freida (1856–1939) un Š.Ferenci (1873–1933) ieguldījumu psihoanalīzes attīstībā šādi: “Ja Zigmunds Freids bija psihoanalīzes tēvs, tad māte bija Šandors Ferenci ... psihoanalīze zaudēja māti ... un kļuva par bērnu ar vienu vecāku”. Emanuels Bermans (Berman, 1996, 1999) atsaucoties uz šo citātu piebilst, ka, “šķiet, māte ir atgriezusies uz visiem laikiem”.

Lasīt vairāk

Par Annu Freidu

1895.g. 3. decembrī dzimusī Anna Freida (1895–1982) ir vienīgais no Z.Freida sešiem bērniem, kas pievērsies psihoanalīzei. Viņas zinātniskās intereses ir saistītas arī ar pedagoģiju un audzināšanas problemātiku. 20. gadsimta 20. gados Anna Freida līdz ar Melāniju Kleinu kļūst par bērnu psihoanalīzes pamatlicēju.

Lasīt vairāk

Pirms 120 gadiem

1895.gadā, ap Ziemassvētku laiku Zigmunds Freids cenšas formulēt neirožu vispārīgās un specifiskās likumsakarības. Tolaik Freids izmanto kā vadlīniju savu pieņēmumu, ka psiholoģisku problēmu un "aizsardzības neirožu" cēlonis ir seksuāla rakstura pieredze pirmspubertātes vecumā.

Lasīt vairāk

Vai nav vienalga, no kā ir nelabi?!

Tik ilgi, kamēr viss ir labi, par šo izteicienu var smieties. Sak, melnais humors... Bet, ja labi nav, tad joks kļūst nopietnība un retoriskais jautājums kļūst tiešs: ir vai nav vienalga?

Lasīt vairāk

Par Žanu Martēnu Šarko

1825. gada 29. novembrī ir dzimis slavenais neirologs Žans Martēns Šarko, kurš 1853.g. absolvējis Parīzes Universitāti, 1860.g. kļuvis par profesoru un 2 gadus pēc tam uzsācis darbu Salpetrjēras slimnīcā. Daudzo ārzemju studentu lokā, kas ieradās Salpetrjēras klīnikā apgūt neiroloģiju, bija arī Alfrēds Binē un jaunais Zigmunds Freids.

Lasīt vairāk