Saruna. Ceļš

Par Žanu Martēnu Šarko

1825. gada 29. novembrī ir dzimis slavenais neirologs Žans Martēns Šarko. Šarko ir 1853.g. absolvējis Parīzes Universitāti, 1860.g. kļuvis par profesoru un 2 gadus pēc tam uzsācis darbu Salpetrjēras slimnīcā. 1882. gadā Šarko ir šajā slimnīcā dibinājis Neiroloģisko klīniku, kas līdz ar tās aizsācēju drīz iemantoja Eiropas slavu. Daudzo ārzemju studentu lokā, kas ieradās Salpetrjēras klīnikā apgūt neiroloģiju, bija arī Alfrēds Binē un jaunais Zigmunds Freids.

Medicīnā ir plaši pazīstami Šarko pētījumi par kustību traucējumiem, aneirismām un smadzeņu funkciju lokalizāciju. Pastāv uzskats, ka Šarko ir mūsdienu neiroloģijas aizsācējs; viņš ir arī pirmais atklājis un aprakstījis multiplo sklerozi.

Psiholoģijā Šarko ir visplašāk pazīstams ar savu histērijas izpratni un panākumiem histērijas slimnieču hipnoterapijā. Histērija, kas mūsdienās tiek parasti dēvēta par konversijas traucējumiem, var ietvert atsevišķu fizioloģisku funkciju (piem., kustības, redze, dzirde, tauste) zudumu, kā pamatā nav faktisku neiroloģisku bojājumu.

Šarko uzskatīja, ka histēriju izraisa neirālās sistēmas iedzimts vājums līdz ar traumatisku notikumu pieredzi. Šādu slimnieču hipnotizēšana izraisīja stāvokli, kas atgādināja pašus histērijas simptomus, turklāt dažos gadījumos līdzšinējie simptomi hipnozes rezultātā mazinājās. Histērijas ārstēšana nebija Šarko pētījumu lokā, taču uz viņa pieredzes pamata citi speciālisti vēlāk sāka lietot hipnozi tieši histērijas ārstēšanas nolūkā.

Šarko ir miris Morvānā, Francijā, 1893.g. 16. augustā.

 

http://webspace.ship.edu/cgboer/psychoanalysis.html